بوم مدل کسب و کار رستوران

0
244

 

در این مقاله قصد داریم به موضوع بوم مدل کسب و کار رستوران بپردازیم .

هر کسب و کاری برای اینکه بتواند در حوزه خود موفق باشد باید بتواند یک بوم مدل کسب و کار برای خود طراحی کند . در نگاه اول شاید طراحی  یک بوم کسب  کار راحت باشد اما برای اینکه بتوانید از آن در راستای بهتر شدن کار خود استفاده کنید باید وقت زیادی را برای طراحی آن بگذارید .

بوم دیجیتال مارکتینگ

بوم مدل کسب و کار رستوران

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

چگونه می توانیم یک بوم کسب و کار را خودمان بنویسیم ؟

پنجره های موجود در بوم کسب و کار ها به چه مفهومی می باشد ؟

تقسیم بندی بوم کسب و کار به چه صورت است ؟

آیا می توان برای استارتاپ ها بوم مدل کسب و کار طراحی کرد ؟

آیا مدل هایی برای کسب و کار رستوران وجود دارد ؟

تفاوت بوم کسب و کار با بوم ناب کسب و کار در چیست ؟

آیا اجزاء بوم ناب با بوم کسب و کار یکسان می باشد ؟

بوم کسب و کار

بوم مدل کسب و کار رستوران

دیجیتال مارکتینگ

طراحی بوم کسب و کار

با بوم کسب و  کار می توان یک طرح  روشن و صریح برای کسب و کار خود ترسیم کرد و شما می توانید در آینده اگر بخواهید تغییری در کار خود ایجاد کنید از آن استفاده نمایید . معمولا باید برای طراحی بوم کسب و کار نه پنجره را به صورت واضح پر شود . بوم کسب و کار ویژگی های و امتیازاتی دارد در زیر به این مزیت ها اشاره کرده ایم :

شما زمانی که یک بوم کسب و کار طراحی می کنید می توانید از این  ویژگی  استفاده کنید که از نمای کلی و جامع کسب و کارتان را نظاره گر باشید .

و هزینه ای برای این کار قرار نیست پرداخت کنید . دقیق این نما به شما این امکان را می دهد که ماند یک دوربین هوایی کسب و کورتن را از دور نظاره گر باشید .

شما می توانید از این مدل استفاده کنید که هر زمان که می خواهید تغییری در کسب و کار خود ایجاد نمایید و زمان زیادی را برای تغییرات صرف نکنید .

شما برای اینکه بخواهید برای کسب و کار خود یک سرمایه گذار و یا شریک انتخاب کنید باید توضیحات کامل در رابطه با کار خود بدهید برای این کار شما می توانید با استفاده از یک بوم کسب و کار توضیحات کامل و واضحی برای کسب و کار خود داشته باشید .

پیشنهاد ما به شما این است که اگر می خواهید یک استارتاپ جدید راه اندازی کنید از بوم کسب و کار ناب استفاده نمایید . بوم ناب همان بوم کسب و کار است اما به صورت بهینه سازی شده است که روی استارتاپ و کارآفرینی های جدید تمرکز شده است .

برای نوشتن یک بوم کسب وکار می توانید از بوم های خالی که در اینترنت می باشد استفاده کنید این نمونه ها طرح کلی که باید برای هر کسب و کار پر شود دارد . برای راحتی ، بهتر است  بوم را بر روی یک کاغذ بزرگ پرینت بگیرید تا بتوانید  با توجه به مقررات لازم و ضروری آنها را پر نمایید . شما می توانید بوم کسب و کار را خودتان بنویسید اما برای اینکه به نتیجه بهتری برسید باید به صورت گروهی این بوم ها را پر کنید .

شما برای اینکار سعی کنید از همکاران و شرکای خود استفاده نمایید تا در جریان روند کلی کسب و کار شما باشد .اگر شما همکاری ندارید بهتر است از افرادی که در این زمینه مشغول فعالیت هستند استفاده نمایید .

شما در حال مطالعه مقاله بوم مدل کسب و کار رستوران هستید

پنجره های بوم کسب و کار

در این قسمت به پنجره های بوم کسب و کار پرداخته ایم :

شرکای کلیدی :

در این بخش شما به عنوان یک فرد مسلط بر روی امور کسب و کار باید مشخص کنید که شرکای کلیدی چه افرادی هستند . بین شما و شرکا باید یک ارتباط برد برد برقرا شود . دلیل اینکه می گوییم  که یک رابطه برابر و برد برد می باشد یعنی اینکه شما با توجه به سدی که به آنها می رسانید آنها می توانند از نظر منابع مالی و یا قسم هایی که شما به آنها تسلط و تخصص ندارید شما را کمک کند .

در این امر شما باید یک شریکی را انتخاب کنید که این امتیازها را در اختیار شما قرار دهد . برای این شرکت ها می توانید از  همکاری های استراتژیک به شرکت های که رقیب و یا دوست و همکار شما هستند استفاده کنید و  اینکه از سرمایه گذاران مشترک در این زمینه استفاده نمایید .

فعالیت های اصلی :

شما زمانی که می توانید فعالیت های اصلی خود را مشخص نمایید که یک درک مشخصی از فعالیت های اصلی خود داشته باشید . شما از فعالیت های اصلی باید در زمینه تولید و حل مسئله های مربوط به کسب و کار خود و مسائلی از جمعه شبکه سازی و کیفیت محصول استفاده نمایید .

مثلا اگر کسب و کار شما در خصوص محصول محور باشد باد یادگیری های مستمری را در کار خود داشته باشد ، همچنین اگر تکنولوژی های جدید در کسب و کار شما باشد می توانید در این بخش اضافه نمایید .

اگر شما میخواهید روی یک کسب و کار به صورت زیر ساختی مانند تجهیزات آب و یا برق فعالیت داشته باشید باید به زیر ساخت ها و بهینه کردن آنها نیز توجه ویژه ای داشته باشید . به عنوان در بوم کسب و کار رستوران می توانید به این مساله توجه کنید که چه محصول جدید دارید و این محصول را چه طور ارائه می دهید

منابع اصلی:

یکی از پنجره ها در بوم کسب و کار منابع اصلی است . منظور از منابع دارایی های استراتژیکی که در یک شرکت می باشد وجود دارد . این دارای ها باید در راستای موفقیت کسب و کار .

بهتر است بدانید داراییهای می تواند به صورت فکری ، فیزیکی ، انسانی یا مالی می باشد . دارایی های فیزیکی می تواند حتی از تجهیزات که در کسب و کار استفاده می شود نیز باشد .

منابع معنوی یا همان منابع فکری  می تواند شامل برند های ، الگوها و دانش می باشد همچنین منابع مالی شامل درآمدها و منابع انسانی نیز نیروهای هستند که در کسب و کار از آنها استفاده می شود . به عنوان مثال در بوم کسب و کار رستوران می توانید سرآشپز خود را به عنوان یکی از مهم ترین منابع خود بنویسید.

ارزش پیشنهادی :

زمانی که شما مشخص می کنید که می خواهید نیازی مشخص را از کاربران خود برطرف کنید و پاسخی درست به آن نیاز بدهید می توانید ارزش پیشنهادی خود را مشخص کنید . شما برای اینکه بتوانید در کسب و کار خود موفق باشید باید بتوانید متفاوت از رقبا عمل کنید و یک نیاز متفاوت و اصلی را از مخاطبین را برطرف سازید .

شما برای این که تمایز خوبی برقرار کنید می توانید از خوش نامی ، طراحی ، موقعیت برند ، راحتی رضایت مشتری از کیفیت و قیمت ، سرعت ، کاهش ریسک و شرایط تحویل استفاده کنید تا بتوانید ارزش پیشنهادی را تا حد بالایی بالا ببرید . به عنوان مثال در بوم کسب و کار رستوران می توانید سرعت تحویل غذا را به عنوان ارزش پیشنهادی خود معرفی کنید

کانال های توزیع :

در بوم کسب و کار شما باید بتوانید کانال های توزیع را به صورت دقیق مشخص کنید زیرا سازمان ها از طریق ارتباطات ، کانال های فروش و توزیع دارد شما علاوه برای کانال های توزیع علاوه بر ارتباطی که مشتری با سازمان دارد باید محل خرید و تحویل و عناصر مهم و تعیین کننده در این امر را مشخص کنید .

معمولا کانال های توزیع ۵ مرحله مشخص و متفاوت دارند که به صورت آگاهی از محصول ، خرید ، تحویل ، ارزیابی و رضایت از فروش می باشد . دقت داشته باشید در این کانال های توزیع باید از راه های مختلف از جمله سنتی و مدرن

استفاده نمایید به عنوان مثال در بوم کسب و کار رستوران می توانید با یک اداره قرار داد ببندید و سر ساعت مشخصی هر روز غذاهای کارمندان را به آنان تحویل بدهید

بخش بندی مشتریان :

ما به عنوان یک فردی که می خواهید بوم کسب و کار خود را طراحی کنید باید تسلط کامل بر روی بخش بندی های مشتریان خود داشته باشید زیرا بیشتر شرکت ها تنها برای یک مشتری خاص محصول تولید نمی کنند و مشتری های متفاوتی را زیر نظر دارند .

شما زمانی که می توانید بخش بندی های لازم را در خصوص مشتریان انجام دهید می توانید طبق نیاز  آنها محصولات را تولید نمایید به عنوان مثال شما باید مشتری خود را بشناسید و بدانید که به چه چیزی فکر می کند و چه نیازی دارد .

بوم دیجیتال مارکتینگ

بخش بندی مشتریان :

شما با این کار می توانید به مخاطب خود بگویید که برای شما ارزشمند است . برای اینکه بتوانید به خوبی به این بخش جواب بدهید باید به سوالات کلیدی زیر پاسخ دهید :

شما باید مشخص کنید که بازار هدفتان یک طرفه است یا چند طرفه به عنوان مثال یک سایتی که می خواهد گزارش هواشناسی داشته باشد دو بخش مشتری دارد یک بخش افرادی که به عنوان کارشناس هستند و از شرایط آب و هوایی با خبر هستند  دسته دوم افراد عادی هستند که هیچ اطلاعاتی در مورد هواشناسی ندارند . حال شما باید به هر دو دسته توجهات لازم را داشته باشید .

ترکیب بخش بندی های مشتریان بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد و باید یک شناخت کاملی از مشتریان داشته باشید مثلا گر شما می خواهید محتوا تولید کنید باید بدانید که افرادی که محتوای ما  را می خواهند چه سلیقه و نظری دارند ، یا اگر می خواهید عطر بفروشید باید مشخص کنید که بیشتر مشتریان چه عطرهای را می خواهند یا حتی اگر فروشنده لباس هستید باید مشخص کنید که در حال حاضر  چه لباس هایی مد هستند و مخاطب بیشتر می پسندد.  به عبارت دیگر باید سعی کنید تمامی احساسات و تفکرات و حتی نگرش نها را به خوبی بشناسید .

بهترین راهکار در این بخش این است که شما بتوانید یک فهرست دقیقی از خریداران خود داشته باشید . به عنوان مثال در بوم کسب و کار رستوران باید دقیقا مشخص کنید که رستوران شما فضای دنجی برای نوجونان و جوانان است و یا محل خوبی برای خانواده ها و میان سالان.

ساختار هزینه ها :

شما زماینکه  بوم کسب و کار خود را می خواهید طراحی کنید باید یک بخش را به ساختار هزینه ها تخصیص دهید تا مشخص کنید که شما در کار خود باید چه مقدار گردش مالی داشته باشید تا بتوانید به سود اصلی برسید .

برای اینکه بتوانید ساختار هزینه ها را مشخص کنید باید هزینه های متغیر ، ثابت  و مزایای سود خود را به صورت واضح مشخص نمایید . ساختار های هزینه محور معمولا بر روی ساختار زینه محور و یا ارزش محور هستند .

در ساختار هزینه محور شما یک مدلی طراحی می کنید که هزینه ها کاهش پیدا کند و بر روی هیچ زائده ای تمرکز نکنید . به عنوان مثال در یک شرکت هواپیمائی یک بلیط را با قیمت بسیار پایین پیشنهاد می دهد و در قبال آن امکانات رفاهی لازم را نیز کاهش می دهید یکی از این شرکت ها شرکت هوایی ساوت وست است که در حال حاضر از بزرگترین شرکت های هواپیمایی محسوب می شود .

در ساختار بعدی که ارزش محور تمامی تمرکز بر روی ساخت محصولات انجام میشود. برای این نمونه شما باید بتوانید یک محصول با بهترین کیفیت تولید کنید به عنوان مثال یکی از بهترین برندهای ساعت رولکس می باشد که با توجه به این که قیمت بسیار بالایی دارد اما باز هم توانسته نسبت به رقبای خود پیشی بگیرد .

شما در حال مطالعه مقاله بوم مدل کسب و کار رستوران هستید

شما برای ساختار هزینه های باید مشخصات آن را به صورت کامل داشته باشید این مشخصات به صورت زیر می باشد :

هزینه های اولیه :

شما در گام نخست باید یک هزینه های یک باره ای انجام دهید که این هزینه ها شامل هزینه تجهیزات ، ابزار آلات و خرید نرم افزار ها می باشد . دقت داشته باشید در این گام بهترین محصولات را خریداری کنید زیرا اگر تنها به قیمت پایین فکر کنید باید خیلی سریع با تعمیر و یا تعویض آنها روبرو شوید .

هزینه های ثابت :

یک سری از هزینه ها می باشد که همیشگی و ثابت هستند مانند هزینه هایی برای اجراه بها و یا حقوق کارمندان که هر ماه به صورت منظم باید پرداخت شود .

هزینه های متغیر :

یک سری از هزینه ها می باشد که مانند قبوض برق و گاز همیشگی هستند اما هیچ قیمت مشخص و منظمی ندارند این هزینه ها معمولا به صورت متغیر میباشد .

مقیاس اقتصاد :

معمولا با مقیاس اقتصاد سعی می شود که هزینه ها با توجه به تعداد کالاهای تولید شده و سفارش داده شده کاهش پیدا کند .

اهداف اقتصاد :

شما می توانید با توجه  با کسب و کارهای دیگری که ارتباط مستقیم با محصول شما دارند اهداف اقتصاد خود را کاهش دهید .

ارتباط با مشتریان

اهداف اقتصاد :

ارتباط با مشتریان :

در هر کسب و کار اگر ارتباط با مشتریان به خوبی برقرار شود می توان آینده خوبی برای آن کسب و کار تصور نمود  شما زمانی که بتوانید بخش بندی مشتریان را به خوبی انجام دهید می توانید ارتباط خوبی با مشتری انجام دهید .

شما زمانی که یک بخش بندی خوبی برای مشتریان خود داشته باشید می تواند گروه های ه هدف شما هستند را به خوبی مشخص نمایید. در این روند باید چرخه ارتباط را مشخص نمایید مثلا بگویید که ارتباط شما قرار است از چه راهی باشد تلفنی ، پیامکی ، وب سایت و . . . .

جریان درامد :

آخرین بخشی که باید در بوم کسب و کار مشخص شود جریان درآمد می باشد شما با این کار می تواندی مدل درآمد شرکت خود را به صورت دقیق سازماندهی کنید . به عبارت دیگر شما هر بخشی را که برای کسب و کارتان سودمند می باشد را مشخص می کنید . در زیر ب روش هایی که به شما کمک می کند که جریان درآمد را ایجاد کنید اشاره کرده ایم :

بوم مدل کسب وکار

جریان درامد :

فروش دارای یکی از راه هایی است که به شما کمک می کند جریان درآمد داشته باشید . این روش معمولا از رایج ترین روش ها می باشد که در آن فروش دارای یا همان کالاها اتفاق می افتد . بع عبارت دیگر شما مبلغی را برای واگذاری مالکیت محصولات خود انتخاب می کنید .

هزینه استفاده راهی است که به شما در راه انداختن جریان درآمد ها کمک می کند شما با استفاده از آن می توانید به ازای خدماتی که به مشتریان میدهند درآمدی را برای خود کسب بکنید .

هزینه اشتراک یکی از راه های دیگر در جریان درآمدها می باشد به این صورت که شما با توجه به مبلغی که دریافت می کنید در زمان مشخصی خدماتی را به فرد می دهید . به عنوان مثال یک سایت خبر بابت مبلغی که از شما دریافت می کند طی یک زمان مثلا یک ماه خبرهای جدید را برایتان ارسال می کند .

اجاره ، امانت راهی دیگر برای جریان درآمد می باشد به این صورت که فرد برای اینکه بتواند در یک زمان مشخص از محصولات شما استفاده کند مبلغی را به شما می دهد . دقیقا مانند اجاره خودرو و یا اجاره ملک می باشد .

صدور جز برا راه اندازی یک جریان درآمد زا بسیار موثر می باشد به این صورت که مثلا یک شرکت از خدمات شرکتی دیگر استفاده می کند و به آن مبلغی را می دهد دقیقا کاری که شرکت هوایی انجام می دهد به این صورت که شرکتهایی در زیر مجموعه آن قرار دارد که از برند و خدمات آن استفاده می کند و در  قبال آن مبلغی را به هوایی می دهند .

هزینه کارگزاری دقیقا همان کاری است که دربو رس برای یک معامله دریافت می شود و شما میتوانید از این راه برا کسب و کار خود ایجاد درآمد کنید .

تبلیغات یکی از راه هایی می باشد که به شما در جریان درآمدها بسیار کمک می کند . این مدل از جریان درآمدها از محبوب ترین روش های می باشد و بیشتر کسب و کارها از این روش استفاده می کنند .

 

تقسیم بندی بوم کسب و کار

به طور کلی بوم کسب و کار را به بخش راست و چپ تقسیم بدنی می کند . د رزیر به اختصار توضیحی د رمورد این دو بخش داده ایم :

بخش سمت راست بوم مدل کسب و کار :

این بخش برای اهمیت متری می باشد و بیشترین تمرکز خود را بر روی مشتری دارد . شما اگر بتوانید این بخش را به خوبی پر کنید می توانید در آینده برای استفاده از ایده پردازی از آن استفاده کنید . دو بخش اصلی که در این دو قسمت می باشد بخش مشتریان و ارزش پیشنهادی می باشد

بخش سمت چپ بوم مدل کسب و کار :

ایمن بخش برای اهمیت بیشتر برای کسب وکار می باشد و تمرکز بیشتر را بر روی کسب و کار قرار داده است . به بیان دیگر این بخش منطقی بوم کسب وکار می باشد که تمامی حقایق و واقعیت ها در آن قرار گرفته است .

از ترکیب دو بخش بالا باید بتوانید با طراحی دقیق یک تعادلی بین کسب و کار و مشتری برقرار نمایید . به عنوان مثل شما باید بتوانید یک کانال ارتباطی قوی ارزش پیشنهادی خود را به دست مشتریان مدنظر برسید همینطور می توانید برای اینکه ارتباط قوی با مخاطب داشته باشید از منابع کلیدی ، شرکت و فعالیت های کلیدی بهترین استفاده را داشته باشید

کسب و کار استارتاپی

بخش سمت چپ بوم مدل کسب و کار :

بوم مدل برای کسب و کارهای استارتاپی

شما اگر می خواهید یک استارتاپ قوی راه اندازی کنید باید تمامی اصول و قواعد در راه اندازی را بدانید شاید با خود بگویید پس برای راه اندازی یک استارتاپ می توانید از یک بوم مدل کسب و کار استفاده کرده ام باید بدانید این ابزار به هیچ عنوان برای استارتاپ ها مناسب نمی باشد .

دلیل اینکه می گوییم بوم کسب و کار برای شروع به کار استارتاپ مناسب نیست این است که شما در ابتدای این راه کلی سوال از موارد مهم پیرامون خود دارید که هنوز به آنها پاسخ نداده اید و همچنین به دلیل اینکه هنوز ابتدای راه است شما بیشتر مواردی ک استفاده میکنید و به آنها پاسخ می دهید قطعی نیست  و در طول کار آنها مورد تغییرات زیادی قرار می گیرند .

مدل بوم کسب وکار استارتاپی

مدل برای کسب و کارهای استارتاپی

شما با طراحی یک بوم کسب و کار برای استارتاپی که تازه شروع به کار کرده است نمی توانید به مشکلات پیش رو و یا عدم قطعیت هایی که وجود دارد کمک نمایید .

شاید بگویید می توانید با پاسخ دادن به منابع کلیدی ، شرکای کلیدی و یا فعالیت های کلیدی موجود در بوم رنگ بتوانید قدم خوبی را برای شروع بردارید انا زمانی که هیچ قطعیتی وجود ندارد هیچ پاسخی به شما در این زمینه کمک نمی کند .

یک ابزار خوب برای اینکه شما بتوانید برای بوم کسب و کارتان استفاده نمایید بوم کسب و کار ناب می باشد . این ابزار مهم در بیشتر مواقع از شکست کسب و کارهای استارتاپی جلوگیری میکنند .

شما در حال مطالعه مقاله بوم مدل کسب و کار رستوران هستید

مدل هایی از کسب و کار رستوران

یکی از رستوران های معروف برگر کینگ می باشد این رستوران در سال ۱۹۵۳ آمریکا به دنیا آمد . در ابتدای کار آب نام اینستا برگر کینگ شروع به  کار کرد و در همان سالهای اولیه دچار ۵ سال بحران مالی شد و بعد از واگذاری به دیوید و جیمز تغییر نام داد به برگر کینگ .

تا به حال این برگر معروف چندین بار مدیریت خود را تغییر داده است . موفقیت اصلی زمانی رخ داد که بنیانگذار اصلی سعی کرد مانند مک دونالد معروف شود و برای همین یک اجاق پز مخصوص برگر راه اندازی کرد .

برای اینکه این برند به معروفیت مک دونالد برسد سعی کرد در سال ۱۹۷۸ مدیر اجرایی این شرکت را استخدامم کند تا بتواند از راهکارهایی که منجر به موفقیت مک دونالد شد استفاده نماید .

با کمک دونالد اسمیت توانستند سازماندهی بهتری به رستوران بدهد و منو رستوران تا حد زیادی بهبود یافت . بعد از آن تبلیغات گسترده ای در این زمینه انجام داد و بعد از آن دو جنگ اصلی بین دو برند معروف مک دونالد و  برگر کینگ به نام جنگ برگرها رخ داد و تنها نتیجه آن فروپاشی چند برگر فروش خرده پا بود . بعد از موفقیت هایی که اسمیت برای برگر کینگ انجام داد از این برند معروف شد و به سمت برند پپسی رفت و از آن به بعد کمی این برند افت فروش داشت .

بعد از  فراز و نشیب های که این برند تجربه کرد توانست در سال ۲۰۱۳ که حدود سیزده هزار شعبه در هفتاد و نه کشور در دنیا راه اندازی کرد  از این تعداد حدود شصت و شش درصد در آمریکا به صورت خصوصی فعالیت دارند . در زیر به بوم مدل کسب و کار موفق برگر کینگ اشاره کرده ایم :

بخش های مشتری :

شامل نمایندگی ها و بازار انبوه می باشد .

ارتباط با مشتری  :

برای این بخش  پشتیبانی در محل از طریق مدیران ، منطقه ای ، برنامه های وفاداری و رسانه های اجتماعی استفاده شده است .

ارزش پیشنهادی :

برای این بخش از مشتری جهانی ، پوشش بالا از طریق تعداد بالا ، بازار فروش ، برنامه های پشتیبانی از حق امتیاز ، غذاهای مناسب خوشمزه و کیفیت بالا ، خدمات تحویل و خانواده پسند می باشد  .

فعالیت های کلیدی :

برون سپاری ، خدمات مشتری ، بازاریابی برندینگ ، مدیریت رستوران ، تضمین کیفیت از موارد فعالیت های کلیدی می باشد .

منابع کلیدی :

در این بخش از نام تجاری ، مجوز ، رستوران ها ، دستورهای پخت ، سیستمها پخت و پز ، کارمندان استفاده شده است .

شرکای کلیدی :

برای استفاده از شرکای کلیدی از برگزار کنندگان  رویداد ها و تامین کنندگان استفاده می شود .

کانال ها :

برای کانال ها حق امتیاز ، تحویل و رستوران ها استفاده می شود .

شما در حال مطالعه مقاله بوم مدل کسب و کار رستوران هستید

جریان درآمدها :

جریان درآمدها برای برگر کینگ از اخذ هزینه حق امتیاز     از نمایندگی ها ، درآمد حاصل از حق اجاره اجزا و خواص و فروش در رستوران هایی که زیر نظر کمپانی هستند جذب می شود .

ساختار هزینه ها :

ساختار هزینه ها در بوم کسب و کار برگرکینگ به برنامه های پشتیبانی نمایندگی ها ، دارایی و امکانات ، بازاریابی و مواد تشکیل دهنده و منابع انسانی می باشد .

اسنپ فود:

یکی از رستوران های اینترنتی که در حال حاضر در ایران بسیار موفق بوده است اسنپ فود می باشد . در بوم کسب و کار اینترنتی اسنپ فود  تمامی اجزا/ء به صورت شفاف و دقیق دیده می شود .

اساس کار اسنپ فود به این صورت است که شما می توانید به راحتی با یک سفارش اینترنتی در کمتر زمان یک غذای گرم را تحویل بگیرید . این استارتاپ در سال ۱۳۸۸ شروع به کار کرد و در کمترین زمان بیشتر بازخورد را از مردم داشت و توانست جایگاه خود را پیدا نماید و توانست اولین جایگاه سفارش اینترنتی غذا را بخود اختصاص داد.

بوم مدل کسب و کار

اسنپ فود با توجه به مدیران خوبی که دارد می داند که در عصر ارتباطات و سرعت باید به صورت منظم یک سری امکاناتی را به کار خود اضافه نماید به همین دلیل به صورت روتین و همیشگی یکی سری ازامکانات کاربردی و مهم به آن اضافه می شود .

یکی سری از امکاناتی که بسیار مهم است و اسنپ فود اضافه کرده است این است که کاربر به راحتی می تواند نزدیکترین رستوران به خود را به همراه منوی غذا و قیمت های آن مشاهده نماد . همچنین سه روش کلی برای پرداخت غذاها نیز در نظر گرفته شده است .

یکی از دلایل موفقیت اسنپ فود را می توان استفاده از جوانان  و دانش آموختگان از رشته های مختلف دانست در اسنپ فود با استفاده از نیروهای زبده میتوان به جو دوستان و صمیمی که ایجاد شده است اشاره کرد و دقیقا به همین جو دوستانه است که توانسته اند ایده های خود را با یکدیگر در میان بگذارند و یک نتیجه کار قوی داشته باشند

بوم ناب کسب و کار:

همیشه اینکه بخواهید یک راه درآمد جذاب داشته باشید و  در آن موفق شوید انسان را وسوسه می کند و بیشتر افراد به همین دلیل به راه اندازی استارتاپ ها رو می آورند اما باید قبل از هرچیزی باید که تنها ده درصد از استارتاپ ها می توانند موفق شود که در این حوض موفق باشند .

بوم ناب یکی از مبحث های مهمی است که به افرادی که می خواهند یک استارتاپ را راه اندازی کنند بسیار کمک میکند در این بم سعی می شود که با کمترین هزینه و زمان بتوانید یک سری تجربه هایی را در راستای موفقیت خود کسب نمایید به بیان دیگر اگر در یک کاری ریسک و عدم قطعیت بالایی وجود دارد می توانید از بوم ناب استفاده نمایید .

شما با استفاده از همین نکا ریز می توانید به یک موفقیت مهمی دست پیدا کنید . در زیر به نکات مهم و مسائل پایه در بوم ناب اشاره کرده ایم:

شما در حال مطالعه مقاله بوم مدل کسب و کار رستوران هستید

چرخه ساخت ، ارزیابی و یادگیری :

شما در گام نخست باید بتوانید از ایده ای که دارید یک نمونه محصول و یا خدمتی که می خواهید انجام دهید را برای انجام آزمون بسازید  سپس آزمایشات لازم را بر روی آن انجام دهید . اصلی این کار می خواهد به شما به عنوان یک استارتاپ کمک کند که داده و معیارهای کافی را جمع کنید و بتوانید به نتایج مورد نظر خود سرعت دهید .

همچنین شما با  استفاده از این قسمت مشخص می کنید که آیا مشتری شما آیا به محصولی یا خدمتی که شما در نظر گرفته اید نیاز دارد یا خیر ؟!

البته باید بدانی شما به عنوان یک کسب و کار تازه باید این مورد را بدانید که برای موفقیت باید این بم ناب خود را به صورت مداوم تغییر دهید . در اصل شما برای این چرخه باید اطلاعات جمعی بدست آورید و به هیچ عنوان تنها به نیاز مشتری و یا اطلاعاتی که در نزد خود است نباید اکتفا کنید .

حداقل محصول پذیرفتنی :

شما به عنوان یک استارتاپ تنها وظیفه ای که در زمان تولید محصول خود دارید باید به تولید محصولی فکر کنید که نیاز مشتری و خواسته شما است تا بتوانید در زمان کمتری محصول و خدمت را تولید کنید .

حداقل محصول پذیرفتنی یا همان ام وی پی  دقیقا همین خواسته را دارد  و می خواهد شما به زمان خود سرعت بخشید و از آن بهترین استفاده را داشته باشید .

توانمندی در اصلاح جهت :

شما در استارتاپ بتوانید جهت خود را اصلاح نمایید این جهت می تواند هر یک از عناصر باشد مانند مسئله ، مشتری ، جریان درآمدی ، راه حل و مواردی از این دست می باشد . هیچگاه به عنوان یک استارتاپ از تغییر جهت ها نترسید حتی اگر این تغییر جهت ها از ۱۸۰  درجه باشد .شما می توانید با آزمونهای ام پی وی به اصلاح جهت خود سرعت ببخشید .

بهبود ارزیابی معیارها :

یک کسب و کار استارتاپی باید به صورت مداوم معیارهای خود را مورد ارزیابی قرار دهد و سعی کند آنها را بهبود دهد . این ارزیابی ها باید در استارتاپ ها به گونه ای باشد که تمامی خطاها را به راحتی تصحیح کرد تا استارتاپ کمترین خطا را داشته باشد .

اجزای بوم ناب:

همانطور که می دانید بوم تاب با بم کسب و کار تفاوت هایی دارد در زیر به اجزا بوم ناب در کسب و کارهای استارتاپی اشاره کرده ایم :

بوم کسب و کار

مسئله :

در این قسمت شما باید به عنوان یک استارتاپ مشکلاتی که پیرامون مردم و مخاطبین شما هستند و میخواهند برای رفع آن هزینه کنند را پیدا کنید  .

دقت داشته باشید این قسمتی بسیار مهم است و مشا باید سعی کنید بهترین پاسخ را برای آن پیدا کنید . برای اینکه در این قسمت موفق باشید زمان زیادی را بگذارید و سعی کنید حداقل سه پاسخ برای آن انتخاب نمایید .

بخش مشتریان :

در این بخش باید با توجه به یک سری شاخص های یکسان بتوانید دسته بندی مشتریان خود را انجام دهید . این شاخص ها می تواند شامل سن ، جنسیت ، تحصیلات  ف موقعیت جغرافیای و موارد از این دست باشد .

شما با این روش می توانید بازرا هدفتان را بشناسید  و راحت محصولات اولیه خود را تولید نمایید و استراتژی بازاریابی را به خوبی برای شما مشخص می کند . همچنین در این قسمت باید مشتریان و مصرف کنندگان را به صورت جدا از هم مشخص نمایید .

برای اینکه تفاوت بین مشتری و مصرف کنندگان را به راحتی توضیح دهیم تصور کنید که شما یک شرکت تبلیغاتی هستید حال مشتری می خواهد برای محصول که دارد تبلیغات انجام دهد در این صورت شما برای افرادی باید این تبلیغ را درست کنید که مصرف کننده هستند و تبلیغات شما را مشاهده می کنند .

همیشه این نکته را بدانید مشتری های همان افرادی هستند که به کار شما اعتماد کرده اند و به شما به عنوان یک استارتاپ اطمینان دارند و محصول ام وی پی را از شما خریداری می کنند .

ارزش پیشنهادی :

در این قسمت شما باید یک ارزش پیشنهادی در نظر بگیرید که تفاوت بین شما و رقبا ایجاد نماید . دقت داشته باشید اگر به عنوان یک استارتاپ می خواهید وارد بازار باشید ارزش پیشنهادی شما باید منحصر به فرد باشد که محصول یا خدمت شما دیده شود .

شما در حال مطالعه مقاله بوم مدل کسب و کار رستوران هستید:

راه حل :

شما زمانی که مسئله را به خوبی مشخص می کنید می توانید یک راه حل خوب برای آن انتخاب نمایید . شما به عنوان کسی که می خواهید استارتاپی را راه اندازی کنید باید بدانید که راه حل های ممکن است در طول روند کاری دچار تغییراتی بشود.

برتری مطلق :

یک استارتاپ حرفه ای از این امتیاز بهترین استفاده را می کند .

جریان درآمدی :

شما به عنوان یک کسب و کار باید جریان درآمدی خود را به خوبی شناسایی کنید و به صورت مداوم در حین کار آن را بررسی نمایید .

ساختار هزینه ها ک شما در این بخش باید تمامی هزینه های ثابت و متغیر را مشخص نمایید .

معیارهای کلیدی :

شما با مشخص کردن معیارهای کلیدی می توانید پیرامون همان به حل مسئله بپردازید و همین امر باعث سرعت بخشیدن به کار شما می شود .

کانال توزیع :

هر کسب  کاری حتی نوپا برای اینکه دیده شود باید کانال های توزیع را به خوبی انتخاب کند تا بهتر به دست مخاطبین خود برسد .

 

بوم مدل کسب و کار رستوران

نتیجه گیری

یکی از ابزارهایی که موفقیت در کسب و کار را تضمین می کند بوم کسب و کار می باشد . این ابزار به شما کمک می کند که از نمای بالا بر روی کار خود تمرکز کنید و هر قسمتی را که میخواهید تغییر دهید و یا اینکه در صورت لزوم از شرکا یا سرمایه گذاران دیگر استفاده نمایید .

برای اینکه بتوانید از یک بوم کسب و کار استفاده کنید می توانید این مدل بومرا از اینترنت به صورت رایگان دانلود کنید و بر روی یک برگه بزرگ پرینت بگیرید سپس بخش هایی را که شامل نه پنجره به ترتیب و به صورت بخش مشتریان ، ارزش پیشنهادی ، کانال های ارتباطی ، ارتباط با مشتریان ، جریان درآمد ، شرکای کلیدی ، فعالیت های کلیدی ، منابع کلیدی و ساختار هزینه ها می باشد را به دقت پر کرده و از مزایای آن استفاده کرد .

نتیجه گیری

اصلی کار بوم کسب و کار این است که دو بخش سمت و راست را که متعلق به مشتری و کسب و کار به گونه هم راستای هم پیش برید که یک تعادل و تعامل قوی بین آنها برقرار شود .

جهت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید:تماس با ما

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید