ساختار سازمانی پیشنهادی برای آژانس های تبلیغات و بازاریابی دیجیتال

0
374
digital matketing

چارت سازمانی تیم بازاریابی کسب و کارهای کوچک: ساده اولیه.

 • تولید محتوا: بازاریاب شما باید قادر به به‌روز رسانی محتوای وب‌سایت، نوشتن پست‌های وبلاگ، و رونوشتی جذاب برای شبکه‌های اجتماعی و ایمیل باشد.
 • طراحی گرافیکتسلط بر فتوشاپ یا استفاده از برنامه‌های طراحی ضروری خواهد بود.
 • مهارت‌های فنیدرک اولیه سئو، کاملاً ضروری است. توانایی کلی برای استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا (مانند وردپرس) نیز، می‌تواند مفید باشد.
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعیاین کار به تنهایی می‌تواند وقت زیادی از شما بگیرد. (ابزارهای برنامه‌ریزی زمانی، می‌توانند به شما کمک کند(
 • مدیریت پروژهچگونه همه چیز را در مسیر درست خود نگه دارید؟

این تنها بخشی از وظایف مختلف است که تیم شما ممکن است با آنها سروکار داشته باشد. بعد از ترسیم این وظایف، چگونه به نظر می‌رسد؟

چارت سازمانی تیم بازاریابی سطح متوسط: ساختاری برای رشد.

در اینجا، بخش بازاریابی شما ممکن است دارای چند تیم باشد.

چارت سازمانی تیم بازاریابی سازمانی: متخصصانی حرفه‌ای.

مدیریتی و تیم‌های تخصصی بشرکت‌های بزرگ (آن‌هایی که بیش از ۲۰۰  کارمند دارند)

چارت ماتریس سازمانی

این مثال، نوع متفاوتی از ماتریس را نشان می‌دهد و شبیه برخی از مثال‌های فوق است؛ اما به جای اینکه هر بخش، تیم بازاریابی مخصوص به خود را داشته باشد، بازاریابی، فروش و خدمات همه مربوط به یک بخش هستند. سپس، تیم‌های فرعی کوچک‌تر برای هر بخش کار می‌کنند. این یک تمایز ظریف، اما مهم است.

در یک سازمان ماتریسی باید به دو یا چند رئیس گزارش کار بدهید

 

تصور کنید در یک آژانس تبلیغاتی کار می‌کنید و وظیفه‌ی شما تولید ویدیوهای تبلیغاتی است. شما باید گزارش کار روزانه را به مدیر بخش رسانه بدهید. مدیر بخش رسانه رئیس شما در بخش وظیفه‌ای است.

علاوه‌‌بر این شما باید به مدیر پروژه نیز که مسئول پروژه‌ی خاصی برای یک مشتری است گزارش بدهید. این فرد رئیس شما در بخش پروژه است. بنابراین شما به دو رئیس گزارش کار می‌دهید.

مدیر بخش وظیفه‌ای مسئول نظارت بر عملکرد فنی تمام کارکنان بخش خودش است که در این مثال، عملکرد همان تولید ویدیوست.

مدیر پروژه مسئول نظارت بر عملکرد کلی تیم تولید است. او فقط در ارتباط با همین مشتری خاص رئیس پروژه است و ممکن است در پروژه‌ی بعدی تغییر کند.

 

مزایای سازمان ماتریسی

 • نیروی انسانی و منابع به‌طور مؤثرتر به‌کار گرفته می‌شوند؛
 • پروژه‌ها و محصولات به‌طور رسمی در سراسر بخش‌های وظیفه‌ای با یکدیگر هماهنگ می‌شوند؛
 • اطلاعات به‌جای آنکه فقط به‌صورت چرخه‌ای در درون هربخش و جدا از سایر بخش‌های سازمان جریان بیابد، در کل سازمان جریان می‌یابد؛
 • کارکنان با بسیاری از کارکنان بخش خود و سایر بخش‌های سازمان در ارتباطند که این موضوع به تبادل بیشتر اطلاعات کمک می‌کند و به‌نوبه‌ی خود سبب سرعت بخشیدن به بسیاری از فرایندها ازجمله فرایند تصمیم‌گیری می‌شود؛
 • کارکنان باید به‌صورت مستقل کار کنند و خود را با هریک از رؤسایی که قرار است به آنها گزارش بدهند، هماهنگ کنند. این موضوع باعث افزایش انگیزه‌ی کارکنان و بهبود فرایند تصمیم‌گیری می‌شود؛
 • افراد فرصت پیدا می‌کنند از مهارت‌های خاص خود در زمینه‌های مختلف استفاده کنند؛
 • برخی از بخش‌ها نیاز کمتری به جلسات منظم دارند. ساختار ماتریسی سبب می‌شود در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود و هماهنگی بخش‌ها بهبود بیابد؛
 • چنانچه منابع نیروی انسانی و تجهیزات در همه‌ی بخش‌های سازمان به‌طور مناسب توزیع شوند، پروژه‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهند شد.

 

 

 

 

 

 

 

چارت های سازمانی تیم محور

اکنون اجازه دهید بررسی کنیم که بعد از ترسیم، تیم‌ها چگونه به نطر می‌رسند.

تیم بازاریابی محتوا

برای شروع بازاریابی، نیازی نیست تیم خیلی بزرگی داشته باشید. اما بازاریابی مستلزم نظم و ترتیب و همچنین روش‌های مختلفی است. بنابراین هر چه بیشتر کمک داشته باشید، بهتر است.

تیم شبکه اجتماعی

کمی پیچیده به نظر می‌رسد؟ این مثال از Weber Shandwick دیدگاهی سطح بالا ارائه می‌دهد:

تیم سئو

بهینه‌سازی موتور جستجو، ایده‌ای جالب است؛ چرا که اغلب مستلزم پوشش چندین تیم در یک سازمان می‌باشد. BuiltVisible چهار حوزۀ مختلف را که یک تیم سئو باید به تنهایی پوشش دهد، تقسیم‌بندی می‌کند: سئوی فنی، محتوا، سئوی توسعه و برون سایتی (لینک)، و تجزیه و تحلیل.

                                                                                      

تیم روابط عمومی PR

برخی افراد، فکر می‌کنند روابط‌عمومی تقریباً همان روابط رسانه‌ای است. اما این تصور غلط است. روابط عمومی مدرن درواقع چند وجهی است و بسیاری از حوزه‌ها را در بر می‌گیرد. به طوری که این تصویر از مدل PESO سایت Spin Sucks نشان می‌دهد:

پس از این نمودار، کارکنان احتمالاً کار خود را براساس استراتژی‌های پولی، اکتسابی، به اشتراک‌گذاری‌شده و رسانه‌ای، تقسیم خواهند کرد. نمودار زیر از MMI درباره نحوۀ ساختاربندی یک تیم، با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهد:

تیم بازاریابی درونگرا (اینباند(

اکنون تکلیف تیم‌های درونگرای جامع که استراتژی‌های ارگانیک و پرداختی (پولی) را در یک مکان گردآوری می‌کنند، چیست؟ اینجا است که آزمایشگاه رسانه موجو (Mojo Media Labs) آن را تقسیم‌بندی می‌کند:

 

ساختار سازمانی یک آژانس تبلیغاتی صرف نظر از اندازه آن، دربرگیرنده یک سری عناصر اصلی و پایه‌ای است.

تیم خدمات حساب، ارتباط با مشتریان را مدیریت می‌کند

تیم خلاق تبلیغات را توسعه می‌دهد

متخصص رسانه هم به دنبال انتخاب رسانه‌هایی می‌رود که تبلیغات باید بر روی آن اجرا شود.

تیم مدیر ارشد هم مسئول کسب وکار آژانس و عملیات مالی آن است.


 نمودارهای سازمانی در آژانس های تبلیغاتی

در آژانس‌های تبلیغاتی ، دو زیر مجموعه‌ی اصلی امور مشتریان و خلاقیت وجود دارد.

تیم مربوط به مشتریان شامل )مدیران اجرایی/ سرپرست بازاریابی/ برنامه‌ریزان طرح‌های تبلیغاتی/ متصدیان و مدیران می‌شود (

 در سمت دیگر )مدیران خلاقیت /سرپرستان خلاقیت/  سرپرستان هنری / و مدیر خلاقیت حضور دارند(

 در هر گروه ۶ سطح از موقعیت‌های مختلف وجود دارد و هر سطح افراد متعددی را در خود جای داده است.

این مسئله نشان می‌دهد که آژانسی در این سطح فعالیت، به چه صورت موقعیت افراد و وظایف را تقسیم‌بندی می‌کند. اختصاص دادن یک سمت از نمودار سازمانی به خلاقیت نشان می‌دهد که خلاقیت همان‌طور که قبلاً گفته شد، نقش کلیدی و مهمی در نمودار آژانس‌های تبلیغاتی دارد. از طرفی در این نمودار عناوین شغلی، تقسیم‌بندی موقعیت‌های کاری و وظایف افراد به‌صورت شفاف نشان داده ‌شده است.

 

 

دپارتمان‌های اصلی یک آژانس تبلیغاتی

برای ساخت یک تبلیغ مؤثر، وجود شش دپارتمان اصلی ضروری است. هر یک از این دپارتمان‌ها می‌تواند به زیربخش‌های مختلفی تقسیم شده یا نام های خلاقانه ی دیگری داشته باشد، اما ساختار آن‌ها شباهت زیادی به هم دارد.

این دپارتمان‌ها عبارت‌اند از:

خدمات امور مشتریان
تیم روابط عمومی PR *

برنامه‌ریزی استراتژیک

مالی و حسابداری

خرید رسانه 
ایده‌پردازی

تولید

ترافیک

منابع انسانی و تجهیزات

تیم مدیریت آژانس

 

 

—————————————-——————————————————–

 احتملا تیم PR و تیم بازاریابی خود آژانس قابل ادغام خواهند بود که در Level (2/3)  بررسی خواهد شد.

امور مشتریان:

در آژانس های تبلیغاتی مشتریان محور فعالیت هستند و شاید بتوان دپارتمان امور مشتریان را به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین دپارتمان‌ها در نظر گرفت.

این بخش از )کارشناس‌های امور مشتریان / مدیران امور مشتریان / سرپرستان پروژه( تشکیل می‌شود و وظیفه ی آن تعامل داشتن با مشتریان متعدد آژانس است.

این دپارتمان به عنوان حلقه ی واسطه میان بخش های درونی آژانس و مشتریان فعالیت می‌کند. در گذشته نبردهای زیادی میان دپارتمان‌های امور مشتریان و ایده‌پردازی وجود داشت. با این وجود همان‌طور که اغلب کارکنان دپارتمان ایده‌پردازی می‌دانند، داشتن یک تیم امور مشتریان خوب برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی قوی، حیاتی است؛ چرا که این تیم در ارتباط مستقیم با مشتریان قرار دارد و می‌تواند واکنش‌ها و نظرات مشتریان را به شکل دقیق‌تری بشناسد و به سایر بخش‌ها ارجاع دهد.

یکی از وظایف اصلی دپارتمان خدمات امور مشتریان، نوشتن یک بریف خلاقه  قوی و قابل اعتماد است.

برنامه ریزی استراتژیک:

در این دپارتمان، نتایج تحقیقات، با تفکر استراتژیک ترکیب شده و با اهداف بنیادین آژانس هم‌سو می‌شود. کارکنان این واحد اغلب مجموعه‌ای از پژوهشگران و مدیران پروژه هستند که با تفکر استراتژیک خود به مؤثر واقع شدن برنامه‌های تبلیغاتی کمک زیادی می‌کنند. دپارتمان برنامه ریزی  استراتژیک با فراهم کردن بینش مصرف‌کننده ۲۴، جهت‌گیری استراتژیک، پژوهش، گروه کانونی و غیره، کمک می‌کند تا کمپین های تبلیغاتی در مسیر درست و هماهنگ با برند پیش بروند. کریس کاوپ  برنامه‌ریزی استراتژیک را چنین توصیف می‌کند: «…رشته‌ای که مصرف‌کننده را وارد فرایند تولید تبلیغات می‌کند. یک تبلیغ برای اثرگذار بودن بایستی بتواند هم‌زمان متمایز و مرتبط باشد و برنامه‌ریزی به هر دوی این‌ها کمک می‌کند

مالی:

پول! در نهایت این همان چیزی است که هم آژانس‌های تبلیغاتی و هم مشتریانشان می‌خواهند. دپارتمان مالی و حسابداری مرکز تمام مبالغی است که به آژانس می‌آید و از آن خارج می‌شود. این دپارتمان مسئول مدیریت پرداخت حقوق، مزایا، ملزومات، سفرها، هزینه‌های روزانه و هر چیز دیگری است که از ملزومات تجارت حساب می‌شود. آمارها حاکی از آن است که قریب به ۷۰ درصد از درآمد یک آژانس تبلیغاتی صرف پرداخت حقوق و مزایای کارمندان می‌شود؛ اما این رقم، بنا به اندازه و میزان موفقیت هر آژانس ممکن است متفاوت باشد.

خرید رسانه:

دپارتمان خرید رسانه، مسئول برنامه‌ریزی برای مکان و زمان تبلیغات، خرید فضا یا زمان در رسانه‌های دیجیتال و فضای باز برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق است. در آژانس‌های کوچک‌تر یک فرد ممکن است نقش برنامه‌ریزی و خرید رسانه را به عهده داشته باشد. در آژانس‌های بزرگ این دپارتمان که توسط مدیر خرید رسانه مدیریت می‌شود. این فرد سوپروایزر تیمی است که بر روی برنامه‌ریزی و خرید کار می‌کنند. تیم رسانه ممکن است در برگیرنده متخصصانی از حوزه پرینت، رسانه‌های دیجیتال یا پخش باشد.

این فرآیند به همکاری با دپارتمان ایده‌پردازی (که ایده‌های اولیه را یافته‌اند) و نیز ارتباط نزدیک با سفارش‌دهنده (در مورد انتخاب نوع رسانه) نیاز دارد.

ایده پردازی خدمات خلاق:

تیم خلاق دربرگیرنده کپی رایترها و طراحانی است که با هم برای توسعه مفاهیم تبلیغاتی کار می‌کنند.
مدیر تیم خلاق، کاری که تیم بر روی حساب‌ها و پروژه های مختلف انجام می‌دهد را مدیریت می‌کند. در آژانس‌های کوچک‌تر ممکن است یک مدیر خلاق حضور داشته باشد که با نویسندگان فریلنسر متفاوتی همکاری می‌کند.
این دپارتمان موتور محرکه ی هر آژانس تبلیغاتی است. دپارتمان ایده‌پردازی مسئول اصلی تولیدات و شاهرگ حیاتی آژانس تبلیغاتی محسوب می‌شود. کیفیت عملکرد هر آژانس تبلیغاتی، به خروجی فعالیت دپارتمان ایده‌پردازی وابستگی کامل دارد. تولید ایده‌های خلاقانه‌‌ برای پروژه‌های در دست اجرا از وظایف این بخش است. افراد شاغل در این بخش باید قادر باشند با کمک ذهن پویا و تجربه‌شان و تسلطی که بر موضوعات مختلف دارند؛ به ایده‌های خلاقانه دست پیدا کنند. وظایف درونی هر دپارتمان ایده‌پردازی متنوع است و به همین دلیل افراد متعددی با سمت‌های متفاوت در این دپارتمان مشغول کار هستند
:

کپی‌رایترها

مدیران هنری

طراحان

هنرمندان تولید

طراحان وب

دستیاران مدیر ایده‌پردازی

مدیر ایده‌پردازی

در بسیاری از آژانس های تبلیغاتی کپی‌رایترها و مدیران هنری به شکل گروهی با هم کار می‌کنند و در صورت نیاز، از هم‌فکری سایر طراحان و هنرمندان بخش تولید نیز کمک می‌گیرند. تمامی اعضای تیم ایده‌پردازی به مدیر ایده‌پردازی گزارش‌دهی می‌کنند. وظیفه ی مدیر ایده‌پردازی هدایت فرآیند خلاقانه و اطمینان حاصل کردن از هم‌خوانی ایده ها با برند، بریف و زمان‌بندی است.

به علاوه اگرچه معمولاً ترافیک قسمتی از کار دپارتمان تولید است ولی گاهی یک نفر در دپارتمان ایده‌پردازی وظیفه ی ترافیک را بر عهده می‌گیرد.

 

تولید:

آژانس‌های بزرگ‌تر دپارتمان تولیدی دارند که مسئول مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی است. این افراد بودجه تبلیغات را مدیریت و زمان‌بندی می‌کنند و به هماهنگی کار دپارتمان رسانه و تیم خلاق می‌پردازند. تیم تولید همچنین با منابع تامین‌کننده خارجی که بر روی کمپین‌های تبلیغاتی کار می‌کنند هم تعامل دارد. در آژانس‌های کوچک‌تر مدیر اجرایی حساب(پروژه)  با مدیر خلاق مسئول مدیریت پروژه خواهد بود.

اجرایی کردن ایده‌ها وظیفه ی دپارتمان تولید است. در طول فرآیند ایده‌پردازی با دپارتمان تولید در مورد امکان اجرای ایده‌ها مشورت می‌شود. پس از اینکه کمپین تبلیغاتی به مشتری فروخته شد، تیم‌های ایده‌پردازی و امور مشتریان با تیم تولید برای برگزاری کمپین بر مبنای بودجه همکاری می‌کنند. این همکاری می‌تواند شامل موارد مختلفی شود؛ تولید عکس و طرح‌های گرافیکی، کار با نشریات و چاپ (یا بستر هتی دیجیتال)، استخدام متخصصان و افراد شاغل در دیگر حوزه‌ها که به کار آنان برای انتشار یک کمپین تبلیغاتی نیاز است. دپارتمان تولید همکاری تنگاتنگی نیز با دپارتمان رسانه دارد. دپارتمان رسانه اطلاعات مربوط به مشخصات و زمان بندی پروژه‌ها را طبقه بندی و ارائه می کند.

 

 

 

ترافیک:

در آژانس‌های کوچک تا متوسط، ترافیک زیرمجموعه دپارتمان تولید است. این وظیفه ی ترافیک است تا تک‌تک کارها را از مراحل مختلف مدیریت پروژه، ایده‌پردازی، خرید رسانه و تولید، در چارچوب زمانی مشخص با موفقیت عبور دهد. همچنین ترافیک ضامن پیشرفت منظم روند فعالیت‌های آژانس است. این بخش با جلوگیری از مسائلی که ممکن است به طولانی‌شدن کار، عقب ماندن از برنامه و درگیری با مشتریان منجر شود، قلب آژانس را تپنده نگاه می‌دارد

خدمات حساب (پروژه):

تیم خدمات حساب با مشتریان سر و کار دارد و کار تیم رسانه و تیم خلاق را در آژانس هماهنگ می‌کند. یک آژانس بزرگ ممکن است سه سطح از مدیر حساب را داشته باشد: مدیر حساب، مدیر اجرایی حساب و دستیار مدیر اجرایی. مدیر حساب که به تیم مدیریت آژانس گزارش می‌دهد فرد ارشدی است که مسئولیت گروه را بر عهده دارد و بیشتر کارها را مدیریت می‌کند.

این افراد ممکن است رابطه نزدیکی با بیشتر مشتریان مهم آژانس داشته باشند. مدیر اجرایی حساب و دستیار مدیر اجرایی به مدیر ارشد گزارش روزانه‌ای را ارائه می‌کنند.

برنامه‌ریزی حساب:

افرادی که در حوزه برنامه‌ریزی حساب‌ها فعالیت دارند، نیازها و اولویت‌های بازار هدف برای محصول یا خدمات خاصی را مورد تحقیق قرار می‌دهند. آن‌ها از یافته‌های خود برای توسعه استراتژی تبلیغاتی و آماده‌سازی بریف برای تیم خلاقی استفاده می‌کنند که بر روی کمپین‌های تبلیغاتی در حال کار هستند. در آژانس‌های کوچک‌تر برنامه‌ریزی حساب ممکن است بخشی از مسئولیت یک مدیر اجرایی حساب باشد. اما در آژانس‌های بزرگ‌تر یک فرد متخصص هست که به عنوان عضوی از تیم مدیریت حساب فعالیت می‌کند.

منابع انسانی (HR) و تجهیزات:

جهت دهی  و انگیزش  کارکنان سیستم ، ارائه و حفظ شرایط کاری خوب ، مدیریت روابط کارکنان سیستم ،آموزش و توسعه منابع انسانی ، و جبران خدمات و پاداش ها در سسیتم بر عهده ی مدیر منابع انسانی میباشد.

مدیریت آژانس:

تیم مدیریت ارشد ممکن است دربرگیرنده مدیر عامل اجرایی و مدیر مالی در یک آژانس کوچک باشد. در آژانس‌های بزرگ‌تر این احتمال وجود دارد که تیمی از مدیران حضور داشته باشند که در برگیرنده مدیر عامل اجرایی و مدیر امور مالی به همراه سایر مدیرانی است که هر کدام یکی از دپارتمان‌ها را مدیریت می‌کنند. اگر آژانسی به گروه بزرگی از شرکت‌ها تعلق داشته باشد، عضوی از تیم مدیریت مسئولیت رابطه با هولدینگ را به عهده می‌گیرد.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید